skip to main |
skip to sidebar
Nije me dugo bilo, no dobro je to što uvijek mogu nastaviti pisati i objavljivati receptiće... upravo sam dokrajčila zadnju teglicu ovog fantastičnog pekmeza (u palačinkama) i sinulo mi je da skuham još... i mama ko da mi je pročitala misli, donijela sanduk jabuka :-)
Sva sreća što uvijek imam blokić i penkalo pored sebe i zapisujem što stavljam i kako pravim, inače bih zaboravila. Oduvijek patim na domaće marmelade, džemove, pekmeze, ma općenito na domaću zimnicu, jer ono što mi doma same radimo NEMOŽE se kupiti, nemože. Znam što stavim unutra, podesim svojim guštima maksimalno, a kada otvorim teglicu moj nosić zapljusnu slatkasti voćni mirisi... i znam da je sve 100% prirodno i provjereno... i tako sam razmišljala čime bih aromatizirala zimnicu a da bude što prirodnije i sjetila sam se voćnih čajeva. Odabir i mogućnosti kombinacija aroma beskonačne!! A da ne kažem i najjeftinije na kraju! Počela sam ih koristiti u voćnim i/ili puding kremama, u raznim preljevima, pa reko zašto ne i u zimnicu... i to je još jedan veliki plus - što god vi unutra stavili, jednostavno nemožete pogriješiti... zar nema slađeg poklona od teglice nečeg domaćeg, slatkog, prirodnog, obasjanog suncem... za mene nema... oduševim se takvim sitnicama i razveselim kada istim mogu razveseliti svoje najmilije... po mojem, žena se nesmije bojati 3 stvari - muškaraca, volana i kuhače!!! Zato cure, neću čuti da se netko ovo ne usudi praviti (slatku zimnicu općenito)... uzmite voće koje najviše volite, aromatizirajte ga medom, muscovado šećerom, raznim voćnim čajevima i likerima, raznim suhim i/ili koštunjavim voće, pa čak i sjemenkama! Stvarno se isplati taj mali trud, a toliko dobroga dobijete od toga :-)
Imajte na umu - što kraće kuhate pekmez, on zadržava više hranjivih sastojaka i vitamina. Čak je i desetak minuta sasvim dovoljno (za džemove ili jednostavno ukuhano voće) sa želinom ili džemfixom (ne se to ustručavati koristiti, to je pektin, ne želatina). Ovaj pekmez sam kuhala 1 sat, ali dovoljno je i puno kraće - ja sam htjela vidjeti kakve će biti boje i arome uz sve ovo što sam dodala unutra - limunov sok i alkohol su odlični konzervansi i pekmez možete na životu držati godinama! Naravno, ako uspije poživjeti toliko ;-) Znam iz iskustva... 3 godine pekmeza na polici, i isti slatkasti voćni miris kada se otvori... a kuhan je bio svega tridesetak minuta. To sam baš za probu bila ostavila i prije par mjeseci se uvjerila.
Sad sam se raspisala, pa hajmo na posao...
200 g suhih smokava
3 kg slađih jabuka - gramatura očišćenih!
800 g šećera
200 ml vode + 4 filtar vrećice vašeg omiljenog voćnog čaja (stavila sam naranču s đumbirom)
2 velika limuna - sok
1 velika naranča - korica
po žličicu cimeta i đumbira
100 ml ruma
1 vrećica džemfixa ili želina
Prvo skuhati čaj i ohladiti ga, zatim pomiješati sa limunovim sokom. Kratko prokuhati suhe smokve (vidjet ćete kada će nabubriti) i samljeti ih. Kako čistite jabuke, tako ih miješajte sa mješavinom čaja i limunova soka (da sačuvaju prirodnu boju). Samljeti ih zajedno sa narančinom koricom (u multipraktiku). Prebaciti jabuke i smokve u zdjelu za kuhanje, dodati šećer i začine i kuhati na laganoj vatri sat vremena. Ukuhati rum, par minuta kasnije i džemfix (pomiješan sa malo vrućeg pekmeza i 2 žlice šećera). Puniti u sterilizirane staklenke (oprane i zagrijane u toploj pećnici) i hermetički zatvoriti. Spremiti na hladno, mračno mjesto. Već sutradan možete početi uživati (žličicu unutra i ham!) ili kao ja – početi dijeliti pekmeziće :-) Samo pazite da ne pretjerate i ne ostanete bez njega :o)